Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, który mamy nadzieję, dostarczy Państwu cennych informacji, w oparciu o które dokonanie Państwo najlepszego wyboru. Zapraszamy do lektury.

 

Jaki kamień naturalny jest najlepszy na blat kuchenny?
Nasz firma poleca na blaty kuchenne przede wszystkim granity. Z całej gamy dostępnych rodzajów kamieni (marmur, granit, piaskowiec, trawertyn, wapień) są one najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne jak i na zaplamienia.

 

Jaki kamień naturalny jest najlepszy na blat łazienkowy?
Na blaty łazienkowe polecamy przede wszystkim granity. Dla tych wszystkich, którzy sumiennie dbają o porządek polecamy również marmury z zaznaczeniem jednak, że ewentualne pozostawienie rozlanych i nie wytartych substancji może powodować plamy, których nie da się usunąć bez ingerencji w powierzchnię materiału (jednak gwarancji na ich usunięcie nie można dać, a sam proces ingerencji w materiał wymagać może demontażu elementu i prac w warunkach warsztatowych)

 

Jaki kamień nie nadaje się na blat kuchenny?
Nie polecamy na blat kuchenny kamieni takich jak: wapienie, piaskowce, trawertyny oraz marmury.

 

Który blat jest tańszy: z marmuru czy granitu?
Rodzaj kamienia nie ma wpływu na cenę, liczy się konkretny kamień i jego właściwości. Porównując jednak cenę popularnych marmurów z ceną granitów o zbliżonej kolorystyce, produkt wykonany w marmurze jest rzeczywiście tańszy.

 

Które wykończenie powierzchni kamienia (poler/szczotka/antyk/skóra) jest najlepsze na blat kuchenny?
Najbezpieczniejszym w użytkowaniu wykończeniem powierzchni jest poler uzyskiwany mechanicznie. Powstaje on w drodze kilkukrotnego szlifowania powierzchni różną gradacją kolejno następujących po sobie segmentów polerskich. Dzięki temu uzyskujemy gładką powierzchnię, która zabezpiecza kamień przed wnikaniem zabrudzeń i nie wymaga dodatkowej impregnacji.

Powierzchnia typu szczotka czy antyk powstaje w drodze działa na kamień wysoką temperaturą, co doprowadza do celowego powstawania odprysków na strukturze kamienia lub działania czynnikiem zewnętrznym, który uderzając o kamień prowadzi do powstawania w jego strukturze nierówności lub w drodze chemicznego trawienia, gdzie po każdym z podanych sposobów wstępnego procesu uzyskiwania nierówności, następuje wygładzenie szczotkami. Tak uzyskiwana powierzchnia dodatkowo jest impregnowana chemicznie celem zabezpieczenia kamienia przez wchłanianiem zabrudzeń w strukturę. Należy pamiętać, że impregnacja nie jest dożywotnia i wymagać będzie powtórzenia.

 

Czy można wykonać blat kuchenny w wykończeniu szczotka?
Można wykonać blat w wykończeniu szczotka jednak należy pamiętać, że nie jest to najlepsze wykończenie powierzchni dla tego typu okładzin. Wymaga ona, jeśli nie zrobił tego „producent” płyty, kilkukrotnej impregnacji, czyli nałożenia chemicznej powłoki zabezpieczającej przed wchłanianiem zabrudzeń w strukturę kamienia.

 

Czy można wykonać blat kuchenny w wykończeniu antyk?
Można wykonać blat w wykończeniu antyk jednak należy pamiętać, że nie jest to najlepsze wykończenie powierzchni dla tego typu okładzin. Wymaga ona, jeśli nie zrobił tego „producent” płyty, kilkukrotnej impregnacji, czyli nałożenia chemicznej powłoki zabezpieczającej przed wchłanianiem zabrudzeń w strukturę kamienia.

 

Czy blat z kamienia trzeba impregnować?
Jako firma jesteśmy zwolennikami nie impregnowania kamienia naturalnego, w tym blatów kuchennych. Dobrze dobrany kamień i jego powierzchnia do przeznaczenia oraz zwykła, codzienna dbałość o porządek powinny być wystarczające dla zachowania jego barwy i struktury. Kamień jest wyrobem naturalnym i nie widzimy konieczności wzmacniania jego właściwości środkami chemicznymi, po których według naszej opinii, traci on swój bezpieczny dla zdrowia charakter. Jeśli już z jakichś ważnych przyczyn musicie Państwo zastosować impregnat, koniecznie musi pochodzić on od dobrego producenta i być ściśle przeznaczony do rodzaju, typu kamienia oraz jego przeznaczenia. Taki impregnat możecie Państwo zakupić tylko w specjalistycznych sklepach.

 

Jakie są standardowe grubości płyt używanych do produkcji blatów z kamienia?
Bazą dla kamienia naturalnego (granitu i marmuru) w przypadku blatów kuchennych są płyty grubości 2 cm i 3 cm. Dostępne są na rynku również płyty grubości 5 cm i powyżej jednak ich stosowanie znacznie podnosi koszty realizacji i wagę elementów (grubości te wykorzystywane są do produkcji nagrobków i rzadko stosuje się je w tzw. budowlance). Stąd do wizualnego otrzymania grubości np. 5 cm stosuje się systemy podklejek z łączeniem tzw. kamieniarskim lub tzw. stolarskim.

 

Jakiej grubości powinien być blat z kamienia?
Grubość blatu zależy od wielu czynników, a w tym od:

rodzaju kamienia (marmur czy granit),
typu kamienia,
ilości miejsc podparcia blatu,
istnienia otworów w blacie i ich funkcji (np. wycięcia pod zlew),

a wreszcie od samego klienta – budżetu jaki chce on przeznaczyć na blat (kamień grubości 2 cm jest tańczy od tego samego kamienia, ale w grubości 3 cm) oraz efektu wizualnego jaki chce uzyskać

 

Czy grubość kamienia na blat ma wpływ na jego cenę?
Grubość kamienia ma wpływ na cenę. Kamień grubości 2 cm jest kamieniem tańszym od tego samego kamienia ale w grubości 3 cm. Różnica w cenie to średnio 20% choć należy pamiętać, że im tańszy kamień tym ta różnica jest mniejsza a im droższy tym jest ona większa (może zawierać się w przedziale 10% do 30%).

 

Chcę mieć blat z kamienia grubszy niż 3 cm – czy to jest możliwe?
Można wykonać blat grubszy niż standardowe 2 cm lub 3 cm. Można to uzyskać poprzez: zamówienie grubszych płyt co wpływa na cenę materiału, wagę elementów i znacznie wydłuża czas realizacji zamówienia i ogranicza paletę wyboru kamienia lub zastosować system podklejek, łączonych z blatem „po kamieniarsku” czyli z widoczną grubością bazowego kamienia lub „po stolarsku” z niewidoczną grubością kamienia bazowego (zdjęcia podklejek znajdziesz w części podstawowe obróbki krawędzi z kamienia naturalnego). Taki blat mimo, że jest wyprodukowany z grubości 2 cm lub 3 cm wizualnie daje wrażenie znacznie grubszego. W ten sposób możemy budować blaty nawet do grubości 20 cm.

 

Od czego zależy cena blatu z kamienia?
Cena blatu zależy od wielu czynników, stąd trudno jest mówić o średniej cenie wyrobu. W kalkulacjach zawsze bierze się pod uwagę:

typ kamienia,
grubość kamienia,
ilość m2 potrzebnych do wyprodukowania blatu,

ilość m2 blatu,
wymiary blatu,
ilość i rodzaj otworów w blacie,
sposób cięcie (prosty czy waterjet),
występowanie podklejek,
rodzaj obróbki (zobacz dostępne podstawowe obróbki krawędzi),
zakres zlecenia

 

Jakie informacje potrzebne są do sporządzenia wyceny blatu z kamienia?
Ażeby dokonać rzetelnej kalkulacji zawsze prosimy klienta o przygotowanie następujących informacji:

wymiarów blatu (najlepiej w formie rysunku),
typów materiałowych i grubości (co weryfikujemy podczas rozmowy z klientem),
preferowanej obróbki powierzchni blatu i jego boków,
ilości i rodzaju montowanych w blacie asortymentów (zlewozmywak, płyta, baterie, korek automatyczny, itp.),
zakres zlecenia (określenie czy klient zainteresowany jest tylko wyrobem czy tez usługami towarzyszącymi)

Na bazie powyższych informacji przygotowywana jest wstępna wycena będąca podstawą do dalszych rozmów z klientem.

 

Czy kolor kamienia ma wpływ na cenę blatu z kamienia?
Uogólniając kolor kamienia ma wpływ na cenę. Do najdroższych kamieni zaliczamy wszystkie czarne (a im czarniejszy kamień tym droższy) oraz białe (im czystsza biel tym droższy). Do najtańszych zaliczamy szarości zwłaszcza te określano jako sól z pieprzem. Kolejne to żółcie, zielenie i beże które stanowią średnią półkę cenową. Czerwienie, brązy i grafity w skali cenowej znajdują się pomiędzy średnią a wysoka półką cenową. Pamiętajmy że od tej reguły są jednak wyjątki i cenę kamienia należy zawsze potwierdzić u kamieniarza.

 

Co jest potrzebne do pomiarów blatu z kamienia?
Najważniejsze to oczywiście meble – muszą być ustawione, szafki wypoziomowane, fronty zamontowane. Jeżeli w blacie występują jakieś otwory (typu: wycięcie pod zlew, wycięcie pod płytę gazową/ceramiczną, wycięcie pod baterię, korek automatyczny, power-port itp.) klient zobowiązany jest do fizycznego posiadania sprzętu, dla którego otwory będą wycinane. Pozwoli to na precyzyjne ustalenie odległości oraz wielkości otworów.

 

Czy można zamówić usługę pomiarów bez montażu?
Usługa pomiarów, dowozu i montażu wraz z materiałami pomocniczymi jest w naszej firmie usługą powiązaną – nie ma zatem możliwości zamówienia tylko usługi pomiarów bez usługi montażu lub tylko usługi pomiarów bez montażu.

 

Czy można zamówić usługę montażu bez pomiarów?
Usługa pomiarów, dowozu i montażu wraz z materiałami pomocniczymi jest w naszej firmie usługą powiązaną – nie ma zatem możliwości zamówienia tylko usługi pomiarów bez usługi montażu lub tylko usługi pomiarów bez montażu.

 

Co obejmuje usługa montażu blatu?
Usługa montażu obejmuje pomiary, dowóz wyrobu do klienta, rozładunek, transport z miejsca rozładunku do miejsce montażu, położenie blatu, wszystkie materiały pomocnicze. W przypadku, gdyby na którymś z etapów montażu, blat zostałby uszkodzony lub by pękł, wówczas koszt wykonania nowego elementu przy wykupieniu usługi montażu w całości obciąża wykonawcę blatu.

Uwaga: nasi montażyście nie montują w blatach zlewów, baterii, płyt ceramicznych/gazowych i innych instalacji gazowych, wod-kan czy elektrycznych.

 

Czy można samemu zamontować blat z kamienia?
Teoretycznie można zamontować blat samodzielnie. Należy rozważyć jednak kilka ważnych czynników tj.

Transport od wykonawcy na miejsce montażu – elementy blatu należy transportować pionowo najlepiej na stojaku typu „szklarskiego” (jak do przewozu okien), zabezpieczając przy tym wszystkie krawędzie blatu

Rozładunek – waga 1m2 kamienia grubości 2 cm to około 60 kg, grubości 3 cm – około 85 kg, średnia waga blatu to około 140 kg (waga dla blatu o wymiarach 250 cm x 65 cm x 3 cm) co wymaga „kilku silnych osób” które potrafią współdziałać i utrzymać blat cały czas w pozycji pionowej.

Przemieszczanie blatu z miejsca rozładunku do miejsca jego położenia – oprócz siły potrzebny jest też sprzęt transportowy np. uchwyty samozaciskowe które pozwolą na stabilne trzymanie kamienia. W przypadku otworów w blacie może okazać się również, że niezbędne jest też wzmocnienie blatu listwami. Należy pamiętać że blat cały czas należy trzymać pionowo.

Położenie kamienia na meblach – jest to najtrudniejszy etap montażu. Kluczowym jest moment przełożenia blatu z pozycji pionowej w poziom co wymaga doświadczenia w sposobie trzymania blatu i jego odpowiedniego zabezpieczenia w przypadku występowania otworów.

Samodzielny montaż dla osoby, która wcześniej nie miała do czynienia z kamieniem naturalnym może zakończyć się jego uszkodzeniem a w skrajnych przypadkach jego pęknięciem

 

Ile waży blat z kamienia?
Należy przyjąć, że 1m2 marmuru to około 60 kg 1m2 granitu to około 85 kg. Wartości te należy pomnożyć przez liczbę m2 blatów i w ten sposób otrzymujemy wagę elementów. Przykład

Wymiar blatu 300 cm x 65 cm x 3 cm, gdzie:
Długość blatu 300 cm
Szerokość blatu 65 cm
Grubość blatu 3 cm
Waga blatu – 3 mb x 0,65 mb = 1,95 m2 x 85 kg = 165,75 kg

 

Czy zwykłe szafki utrzymają ciężar blatu z kamienia?
Jeżeli szafki są prawidłowo złożone i opierają się na stabilnym podłożu i nogach, nie ma przeciwwskazań do zamontowania blatu kamiennego. Tylko w niektórych przypadkach należy rozważyć stosowanie dodatkowych wzmocnień szafek np. gdy istnieją okoliczności wymuszające podział blatu w miejscu, w którym nie ma od podparcia

 

Czy można zamontować blat kuchenny pod którym nie ma szafek?
Można zamontować blat pod którym nie ma szafek – wymaga to jednak przygotowania konstrukcji i sposobu jej mocowania. Taką konstrukcję można wykonać zlecając ją we własnym zakresie lub powierzyć do wykonania firmie wykonującej blaty.

 

Zobacz jeszcze:

Galeria – Granity szczególnie polecane na blaty kuchenne i łazienkowe

Podstawowe obróbki krawędzi blatów z kamienia

Dlaczego warto wybrać kamień naturalny na blat kuchenny i łazienkowy

Lista Naszych Atutów

Blaty – Proces realizacji zamówienia

 

 

 

Nowości i promocje