Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem „Schody wewnętrzne z kamienia”, który mamy nadzieję, dostarczy Państwu cennych informacji o zastosowaniu kamienia na schody granitowe i schody marmurowe. Zapraszamy do lektury.

 

Jaki kamień nadaje się na schody wewnętrzne?
Na wykonanie okładzin schodów wewnętrznych polecamy przede wszystkim granity oraz marmury. Należy jednak pamiętać, że granit jest materiałem bardziej odpornym na zarysowania i na zaplamienia stąd schody granitowe z pewnością będą lepszym wyborem.

 

Jaki kamień zdecydowanie nie nadaje się na schody wewnętrzne?
Ze względu na duże trudności w utrzymaniu czystości, na okładzinę stopni wewnętrznych nie polecamy kamieni o porowatej lub otwartej strukturze np. piaskowców, za wyjątkiem tych, które ze względu na swoją twardość i spoistość dają się spolerować  – do tej grupy należy np: piaskowiec podmagórski Królewska Męcina.

 

Jaka powierzchnia kamienia jest najlepsza na schody wewnętrzne?
Z punktu widzenia utrzymania czystości  najlepszą powierzchnią kamienia jest powierzchnia polerowana lub tzw. szlif pełen. Do wewnętrznego zastosowania nie polecamy wykończeń typu piasek, płomień, szczotka, satyna, antyk, patyna itp . Uwaga: mokra powierzchnia polerowana może być ślizga, stąd nie należy jej użytkować do czasu wyschnięcia.

 

Co to jest stopień i podstopień?
Stopnień (inaczej nastopnica) jest to poziomy element, na którym stawiamy stopę. Podstopień  jest to element montowany pionowo, a znajdujący się pomiędzy dwoma stopnicami lub stopnicą a posadzką lub podestem.

 

Jaka powinna być grubość stopni z kamienia?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na klatkach schodowych budownictwa jednorodzinnego, stosować okładzinę stopni w najbardziej dostępnych grubościach kamienia tj. grubości 2 cm i 3 cm z uwzględnieniem jednak, że grubość 3 cm jest grubością normatywną.

 

Czy jest możliwość wykonania stopni grubszych niż 3 cm?
Można wykonać stopnie grubsze niż 3 cm poprzez:
– zakup grubszego materiału, co nie we wszystkich typach kamieni jest to możliwe,
– wizualne uzyskanie żądanej grubości z kamienia o rzeczywistej grubości 2 cm lub 3 cm za pomocą systemu podklejek (z łączeniem stolarskim lub kamieniarskim),
– montaż w jednej linii stopnia z podstopniem, co daje efekt tzw. stopnia blokowego.

Graficzna prezentację rozwiązania drugiego i trzeciego znajdziecie Państwo w dziale Prezentacja – schody granitowe i marmurowe – dostępne wykończenia

 

Jaka powinna być grubość podstopnia?
O ile zdarza się, że istnieją wskazania do montażu stopnia w grubości 3 cm, o tyle grubość podstopnicy w większości przypadków jest podyktowana względami finansowymi lub wizualnymi.

 

Ile powinny przestawać stopnie względem podstopnia?
W wewnętrznej klatce schodowej budownictwa jednorodzinnego, decyzja ta praktycznie jest dowolna. Zakłada się jednak, że przewieszenie stopnia względem podstopnia o około 2 cm jest dobrym rozwiązaniem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby powierzchnię stopnia z podstopnicą umiejscowić w jednej linii.

 

Jak można wykończyć krawędź stopnia?
O ile przy blatach i parapetach sposób wykończenia widocznych krawędzi jest podyktowany względami estetycznymi, o tyle przy stopniach należy uwzględnić jeszcze czynnik bezpieczeństwa. Z tego powodu, kładziemy duży nacisk, aby widoczne krawędzie, na których stawiana jest stopa, były wykończone w tzw. obróbce standardowej z minimalną fazą góra i dół (patrz dostępne obróbki) lub jeśli wymagane jest zaoblenie stopnia, wystąpiło ono na spodniej krawędzi stopnia (tzw. ćwierćwałek od spodu nie od góry). Wykluczamy wykonanie stopni w wykończeniu ćwierćwałek od góry lub półwałek, za wyjątkiem sytuacji, w których podyktowane jest to wymogami konserwatora zabytków.

Więcej informacji o dostępnych obróbkach znajdziecie Państwo w dziale Prezentacja – schody granitowe i marmurowe – dostępne wykończenia

 

Co wpływa na cenę schodów z kamienia?
Wpływ na cenę schodów z kamienia mają:
– rodzaj materiału,
– typ materiału,
– grubość kamienia,
– wymiary stopni, przekładające się na metry kwadratowe kamienia, metry bieżące cięcia i metry bieżące obróbki,
– kształt stopni tj. czy stopnie są proste ( tj. czy mają kształt prostokąta), zabiegowe (tj. czy mają kształt trójkąta/trapezu), cz też łukowe,
– sposób obróbki stopnic i podstopni,
– zakres zlecenia (czy tylko dostawa gotowych elementów czy wykonanie kompleksowe od pomiarów przez produkcję po montaż).

 

Czy kształt klatki schodowej ma wpływ na cenę schodów z kamienia?
Kształt klatki schodowej przekładającej się na kształt stopni, ma znaczący wpływ na cenę stopnic i podstopnic. Najtańsze w wykonaniu są stopnice tzw. proste, czyli przybierające kształt prostokąta.

Stopnie tzw. zabiegowe czyli przyjmujące kształt trójkąta, czy trapezu są droższe od tzw. prostych z uwagi przede wszystkim na ilość materiału jaką trzeba „zużyć” do wyprodukowania gotowego elementu (w takim przypadku metry kwadratowe gotowego wyrobu nie przekładają się na metry kwadratowe zużytego materiału).

Najdroższe w przygotowaniu są stopnie łukowe. W produkcji, oprócz dużych strat na materiale (występujących również w produkcji stopnic zabiegowych), występuje cięcie po łuku, które w naszym zakładzie wykonujemy przy użyciu wysokospecjalistycznej maszyny tnącej kamień wodą, która to maszyna jest w pełni sterowana numerycznie. Wykorzystanie takiej technologii pozwala nam na wycinanie dowolnych kształtów, projektowanych uprzednio w programach graficznych, w tym CAD.

 

Jaki sposób wykończenia klatki schodowej przy ścianie jest lepszy: cokoliki czy wangi?
Cokoliki są najprostszym a zarazem najtańszym sposobem wykończenia klatki schodowej. Wangi, czyli skośne wykończenie ścian w kamieniu przy stopniach, wymagają większego zaangażowania materiałowego, projektowego oraz większej precyzji przy cięciu oraz montażu. W ślad za tym klient ponosi większe koszty jednak fakt wykończenia klatki wangami  wymusza na montażystach najwyższą staranność już od chwili rozmierzenia stopni.

 

Czy można samemu zamontować stopnie z kamienia?
Montaż stopni, niezależnie od materiału z jakiego są wykonane, zawsze wymaga fachowej wiedzy i wysokich umiejętności. Jest to jeden z najtrudniejszych elementów i wymaga od osoby montującej uwzględnienia wszystkich okładzin tj. okładziny stopnia i ilości kleju, okładziny posadzki dolnej plus klej, okładziny posadzki piętra plus klej w taki sposób, aby wysokości podstopni i długość stopni była wszędzie równa. Niedopuszczalne jest wykonanie stopni w różnej szerokości czy ich montaż na różnych wysokościach.

 

Na co montować schody z kamienia?
Schody z kamienia montujemy na klej ściśle przeznaczony do rodzaju kamienia i jego koloru (jasne marmury montujemy na inny klej niż czarne granity).

 

Czy na wykonane prace kamieniarskie jest gwarancja?
Na wszelkie wykonane przez naszą firmę prace kamieniarskie (montaż) udzielamy 2 lata gwarancji.

 

Czy schody z kamienia trzeba impregnować?
Nie jesteśmy zwolennikami nakładania jakichkolwiek powłok chemicznych na kamień. Nie możemy bowiem dać gwarancji na czas działania impregnatu oraz zapewnić, że po jego nałożeniu barwa kamienia i jego powierzchnia nie ulegnie zmianie. Jesteśmy świadomi, że należymy do grona nielicznych oponentów takich praktyk, a polityka większości firm nakierowana jest na zabezpieczanie powierzchni kamiennych. Bywa jednak bardzo często i tak, że to, co tłumaczone jest klientom jako troska o doskonały wygląd kamienia, tak naprawdę zakrywa niedoskonałości w powierzchni kamienia i jego strukturze lub też wyręcza ze stosowania tradycyjnych (mechanicznych) metod obróbki powierzchni.

 

Montaż barierek a schody z kamienia?
Większość firm montujących barierki dysponuje odpowiednią technologią do wycinania otworów w kamieniu. Takie prace są jednak prowadzone na ryzyko wykonawcy i ewentualne uszkodzenia powstałe podczas robienia nawiertów nie wchodzą pod zakres udzielonej gwarancji. Dobrze jest, aby ilość, wielkość i miejsce otworów była znana już na etapie montażu stopnic, wtedy nasza firma wykona je na własne ryzyko.

 

Jaki jest zakres Państwa usług?
Naszej firmie możecie zlecić Państwo zarówno wykonanie gotowych elementów jak i kompleksowe wykonanie prac (od pomiarów, przez projekt i produkcję stopni, po dowóz i montaż). Nie świadczymy usługi pomiarów bez montażu oraz montażu bez usługi pomiarów.

 

Zobacz jeszcze:

Poradnik – schody zewnętrzne z kamienia

Schody na konstrukcjach ażurowych

Prezentacja – schody granitowe i marmurowe – dostępne wykończenia

 

 

 

 

Nowości i promocje