Kamień naturalny na parapet zewnętrzny i wewnętrzny

Jaki kamień nadaje się na parapety wewnętrzne?

Na parapety wewnętrzne można stosować zarówno marmur, jak i granit. Trzeba jednak pamiętać o tym, że granit jest materiałem bardziej trwałym i na ogół mniej kruchym i bardziej odpornym na zaplamienia niż marmur. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że mimo gorszych parametrów fizyko-chemicznych marmurów są one częściej wybierane do wnętrz niż granity, ponieważ mają ciepłe i przyjemne kolory i nie sprawiają wrażenia „zimnego” kamienia.

Jaki kamień nadaje się na parapety zewnętrzne?

Na parapety zewnętrzne polecamy przede wszystkim granity. Piaskowce i wapienie bardziej zbite są również dozwolone. Natomiast do wykorzystania na zewnątrz nie nadają się marmury oraz konglomeraty (zarówno marmurowe, jak i kwarcowe).

Jakiej grubości powinien być parapet z kamienia?

Zasadniczo w branży kamienia naturalnego w sektorze budowlanym wykorzystuje się płyty kamienne w grubości 2 lub 3 cm. W zasadzie nie ma żadnych wytycznych (norm), które wskazują grubość parapetu z kamienia. Zależy to w zasadzie od indywidualnych gustów i preferencji Klienta. Oczywiście dobrze jest przyjąć zasadę, że jeśli wybrany przez Klienta kamień jest delikatny i kruchy to lepiej jest wykorzystać grubszą płytę, czyli 3 cm. Ponadto jeśli parapet jest długi lub bardzo długi (załóżmy powyżej 250 cm) i stosunkowo wąski (np. 20 cm) wówczas dobrze jest również wybrać kamień w gr. 3 cm. Oczywiście nigdy nie ma gwarancji, że parapet nie pęknie w trakcie produkcji, transportu, montażu, a to są najbardziej newralgiczne punkty zlecenia. Po zamontowaniu nie powinno się już nic z parapetem wydarzyć. Chyba, że zostanie zniszczony poprzez działanie siły zewnętrznej.

Jakiej grubości płyty stosuje się na parapety z kamienia?

W budownictwie stosuje się zasadniczo grubości 2 cm i 3 cm. Możliwe jest też wykonanie parapetów, które są grubsze np. poprzez system tzw. doklejek, które mają za zadanie sprawić, aby parapet wyglądał na grubszy.

Czy w ofercie firmy są gotowe parapety z kamienia naturalnego?

Wszystkie nasze produkty robimy w oparciu o indywidualne potrzeby klienta i nie posiadamy gotowych elementów do sprzedaży.

Jaka powinna być powierzchnia parapetów z granitu lub marmuru?

Na parapety wewnętrzne i zewnętrzne możemy stosować zarówno materiały o powierzchni polerowanej (błyszczącej), jak i matowej np. szlifowanej (gładki mat), szczotkowanej (delikatna „skórka pomarańczowa”), antykowanej (dość wyrazista, nierówna, ale wygładzona struktura). Jeśli jednak zależy nam na powierzchni najmniej chłonnej i nie rodzącej problemów w utrzymaniu czystości to powierzchnia polerowana jest zapewne najlepszym wyborem.

Czy parapety z kamienia naturalnego należy impregnować?

Zwykła pielęgnacja i dbałość o systematyczne usuwanie wody i zabrudzeń powinno wystarczyć do tego, aby parapet był w bardzo dobrym stanie przez wiele lat, zwłaszcza granitowy. Jeśli chodzi o parapet marmurowy (tylko wewnętrzny), który jest bardziej podatny na zaplamienia to można go zaimpregnować. Nie bez znaczenia dla dobrego wyglądu kamienia ma też właściwy dobór rodzaju powierzchni. Im gładsza struktura tym mniejsze prawdopodobieństwo przenikania zabrudzeń w głąb kamienia, stąd powierzchnia polerowana jest najbezpieczniejsza.

Czy parapety marmurowe są tańsze od parapetów granitowych?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Uogólniając najbardziej znane i najczęściej wybierane przez klientów marmury są nieco tańsze niż granity – nazwijmy to – „kolorowe” (oprócz standardowych szarości tzw. „sól z pieprzem”) . Istotną sprawą są również założenia przyjęte do kalkulacji. W niektórych firmach ceny produktów wylicza się według m2 produktu, w innych Klient musi zakupić całą płytę lub jej fragment, który jest na tyle duży, że pozwoli na wycięcie elementów żądanych przez klienta. Bezpieczniej jest zawsze prosić o aktualną wycenę.

Ile waży parapet z kamienia?

Waga parapetu zależy od jego grubości oraz rodzaju materiału, z którego został on zrobiony.

I tak:

  • waga 1m2 parapetu granitowego w grubości 2 cm to około 60 kg
  • waga 1m2 parapetu granitowego w grubości 3 cm to około 90 kg
  • waga 1m2 parapetu marmurowego w grubości 2 cm to około 50 kg
  • waga 1m2 parapetu marmurowego w grubości 3 cm to około 80 kg

A zatem przykładowy parapet o wymiarze 120 x 30 cm to 0,36 m2 i jeśli będzie wykonany z granitu o grubości 3 cm będzie ważył ok. 32,4 kg , ten sam parapet wykonany z marmuru w gr. 3 cm będzie ważył ok. 28,8 kg, zaś taki sam parapet wykonany z granitu w grubości 2 cm będzie miał orientacyjna wagę ok. 21,6 kg.

Podane wagi są wagami uśrednionymi, ponieważ każdy materiał ma inną gęstość, co wpływa na wagę.

Ile centymetrów należy wystawić parapet wewnętrzny od ściany?

Wysunięcie parapetu poza ścianę jest w zasadzie głównie kwestią gustu. W tym zakresie nie ma norm, które określały by ten parametr. Niektórzy klienci wychodzą z założenia, że nie powinno się zakrywać grzejników pod parapetem i planują przewieszenie na poziomie 3-4 cm. Inni uważają, że grzejniki lepiej jest zasłonić parapetem i wówczas to przewieszenie wyniesie nawet kilkanaście cm. Ważne jest, aby nie było ono zbyt duże, ponieważ może się zdarzyć, że długie firanki załamują się na parapecie co daje nieestetyczne wrażenie.

Ile centymetrów parapetu wewnętrznego należy wkuć w ścianę?

Nie ma sztywnych wytycznych mówiących o tym, ile centymetrów kamienia powinno „wejść w ścianę”. Zakłada się, że estetycznym rozwiązaniem jest przedział pomiędzy 0,5 cm a 3 cm. Przy planowaniu wkucia w ścianę dobrze jest wziąć pod uwagę takie czynniki jak np. „krzywiznę” wnęki okiennej, aby zniwelować optycznie ten defekt.

Ile centymetrów należy wystawić parapet zewnętrzny od elewacji?

Najważniejsze to wziąć pod uwagę przewieszenie parapetu poza obrys ściany, pozwalające na nacięcie od spodu tzw. kapinosa, czyli rowka, na którym odcina się kropla wody spływająca po parapecie. Takie rozwiązanie ochroni elewację przed zaciekaniem pod parapetem. Jest to odległość ok. 4-6 cm poza ścianę budynku. Rowek (kapinos) nacinamy w odległości ok. 1,5 – 2 cm od frontowej krawędzi parapetu.

Jak montować parapety wewnętrzne i zewnętrzne?

Polecamy montaż parapetów kamiennych na klej dostosowany do rodzaju kamienia oraz jego barwy.

Czy niewytarta woda rozlana z podstawki kwiatka może trwale zabrudzić parapet z kamienia?

Istnieje możliwość, że rozlane, a nie wytarte ciecze wnikną w strukturę kamienia. Wybierając na parapety dobre granity w powierzchni polerowanej, ryzyko to możemy ograniczać, jednak nie możemy dać gwarancji, że sytuacja taka nie będzie mieć miejsca. Zapewne bardziej podatne na opisywane zjawisko są marmury oraz inne kamienie, które określamy jako chłonne (np. piaskowce, wapienie czy granity miękkie).

Czy nie wytarty kurz i pył może trwale zabrudzić parapet zewnętrzny?

Istnieje możliwość, że działające czynniki zewnętrzne wnikną w strukturę kamienia. Wybierając na parapety dobre granity w powierzchni polerowanej, ryzyko to znacznie ograniczamy. Jednak nie możemy dać gwarancji na to, że sytuacja taka nie będzie mieć miejsca. Zapewne bardziej podatne na opisywane zjawisko są kamienie określane jako chłonne (np. piaskowce, wapienie czy granity miękkie) oraz wszystkie te, która są w powierzchni innej niż poler (piasek, płomień, szczotka, antyk, itp.)

Czy można samodzielnie zamontować parapet z kamienia?

Dla osoby posiadającej podstawową wiedzę budowlaną oraz posiadającej odpowiednią siłę fizyczną, montaż parapetów granitowych nie powinien sprawić większych problemów. Ważne jest jednak, aby zastosowana chemia budowlana była ściśle przeznaczona do rodzaju montowanego kamienia.

Jaki zakres usług Państwo świadczycie?

Możecie Państwo zakupić u nas zarówno materiał na wykonanie parapetu, parapet przygotowany pod zamówienie lub zlecić nam kompleksowe wykonanie prac tj. pomiar, materiał, cięcie, obróbkę, transport i montaż. Nie ma możliwości zamówienia tylko pomiarów bez usługi montażu lub usługi montażu bez pomiarów.

Czy mogę swoim samochodem przewieźć parapet z kamienia?

Elementy kamienne bezpieczniej jest przewozić w pozycji pionowej na równym podłożu. Jeżeli te warunki są spełnione, można przewieźć element swoim samochodem. Transport w pozycji poziomej na nierównym podłożu, klienci realizują na własne ryzyko.