Schody wewnętrzne i zewnętrzne z kamienia naturalnego
Jaki kamień nadaje się na schody wewnętrzne?
Na wykonanie schodów wewnętrznych polecamy przede wszystkim granity oraz marmury. Należy jednak pamiętać, że granit jest materiałem bardziej odpornym na zarysowania i na zaplamienia stąd schody granitowe z pewnością będą lepszym wyborem. Z drugiej jednak strony marmury mają „cieplejsza” kolorystykę i częściej wybierane są do wnętrz.
Jaki kamień nadaje się na schody zewnętrzne?
Na wykonanie schodów zewnętrznych polecamy przede wszystkim granity oraz ewentualnie twarde wapienie lub piaskowce. Należy jednak pamiętać, że granit jest materiałem najtrwalszym z wymienionych i będzie lepszym wyborem.
Jaka powinna być powierzchnia schodów zewnętrznych?
Zewnętrzne okładziny schodów wykonujemy w powierzchni antypoślizgowej, czyli chropowatej. Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje wykończeń powierzchni tj. płomieniowaną lub piaskowaną.
Powierzchnia płomieniowana (inna nazwa palona) to typowa powierzchnia antypoślizgowa. Uzyskuje się ją poprzez potraktowanie powierzchni kamienia żywym ogniem, a pod wpływem wysokiej temperatury odpryskują fragmenty warstwy zewnętrznej kamienia.
Z uwagi na znaczną ingerencję podczas procesu płomieniowana w powierzchnię kamienia nie każdy kamień można poddać takiemu procesowi. Granity o słabszej strukturze lub też granity w grubości 2 cm mogą ulec pęknięciu, zaś granity żółte w wyniku działania temperatury utleniają zawarte w sobie żelazo, co powoduje zmianę koloru kamienia od różowego po bordowy (różne kamienie różnie się wybarwiają). Stąd wykonuje się również inne obróbki antypoślizgowe, jak np. piaskowanie, groszkowanie lub śrutowanie. Piaskowanie polega na potraktowaniu powierzchni kamienia strumieniem specjalnego piasku pod bardzo wysokim ciśnieniem, który powoduje zewnętrzne „uszkodzenia” powierzchni. Śrutowanie i groszkowanie jest procesem podobnym do piaskowania.
Mimo ryzyka uszkodzenia kamienia płomieniowanie jest najlepszym wykończeniem antypoślizgowym. Ma on jednak wadę – jest to zarazem najtrudniejsza powierzchnia w utrzymaniu czystości.
Jaki kamień zdecydowanie nie nadaje się na schody zewnętrzne?
W naszym klimacie na wszelkie prace zewnętrzne nie polecamy stosowania marmurów i trawertynów.
Jaka powierzchnia kamienia jest najlepsza na schody wewnętrzne?
Z punktu widzenia utrzymania czystości najlepszą powierzchnią kamienia jest powierzchnia polerowana (gładka i błyszcząca). Dobrze sprawdzi się również powierzchnia szlifowana (gładka, matowa) lub szczotkowana (z lekkimi nierównościami, ale wygładzona … efekt skórki pomarańczowej). Do wewnętrznego zastosowania nie polecamy wykończeń z otwartą strukturą kamienia typu piasek czy płomień. Te powierzchnie to typowe powierzchnie antypoślizgowe, które wykorzystywane są na schody zewnętrzne.
Uwaga: mokra powierzchnia polerowana może być ślizga, stąd nie należy jej użytkować do czasu wyschnięcia.
Czy schody zewnętrzne można wykonać w powierzchni polerowanej?
Nasza firma z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników nie podejmuje się realizacji zewnętrznych okładzin tj. stopnie, chodniki, tarasy w wykończeniu polerowanym. Nie jesteśmy też zwolennikami tezy, że powierzchnia polerowana jest dozwolona w sytuacji, gdy stosuje się zabezpieczenie antypoślizgowe w postaci pasków groszkowanych, czy gumowych wkładek. Zawsze najbardziej bezpieczna dla użytkownika będzie powierzchnia antyposlizgowa.
Powierzchnia kamienia a jego kolor.
Rodzaj powierzchni kamienia ma duży wpływ na kolor kamienia. Największe nasycenie kolorów obserwujemy na kamieniu w powierzchni polerowanej tj. gładkiej i błyszczącej (tej, która nie nadaje się na schody zewnętrzne, chodniki, tarasy, a idealnie pasuje do wszelkich zastosowań wewnętrznych).
Najmniej wyrazista barwa kamienia, czyli matowa i bez wyrazistego koloru jest przy powierzchni płomieniowanej lub piaskowanej. Zasadą jest, że im ciemniejszy w naturze jest kamień, tym bardziej traci on swój kolor przy tworzeniu powierzchni antypoślizgowej. Zatem jeżeli czarny kamień utrzymuje nadal swoją barwę po procesie płomieniowania czy piaskowania, oznacza to, że został on poddany procesowi „czernienia” lub głębokiej impregnacji, co przekładając na język potoczny oznacza jego „pomalowanie”.
Jaka powinna być grubość stopni schodów z kamienia naturalnego?
Zasadniczo jeśli chodzi o obłożenie wylewki betonowej schodów to najczęściej wykonuje się stopnie w grubości 3 cm. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby na schody w domach jednorodzinnego stosować kamień w grubości 2 cm. Trzeba jednak pamiętać, że 3 cm jest grubością normatywną, konieczną do zastosowania w przypadku obiektów publicznych. Jeśli zaś chodzi o schody ażurowe np. na konstrukcji stalowej wówczas grubość stopnia kamiennego powinna być większa, a najlepiej jeśli będzie to stopnień wykonany poprzez klejenie dwóch stopni o grubościach 3 cm, aby finalnie uzyskać 6 cm, a wewnątrz tych dwóch stopni stosuje się dodatkowe wzmocnienie.
Ile powinny przestawać stopnie względem podstopnia?
W zasadzie ta decyzja jest praktycznie dowolna. Zależy głównie od gustu klienta. Zakłada się jednak, że przestawanie stopnia poza podstopień o około 2 cm jest dobrym rozwiązaniem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stopień zlicować z podstopniem.
Co wpływa na cenę schodów z kamienia?
Wpływ na cenę schodów z kamienia mają:
- wybrany materiał i jego grubość
- wymiary stopni, przekładające się na metry kwadratowe kamienia, metry bieżące cięcia i metry bieżące obróbki,
- kształt stopni tj. czy stopnie są proste ( tj. czy mają kształt prostokąta), zabiegowe (tj. czy mają kształt trójkąta/trapezu), czy też łukowe,
- sposób obróbki stopnic i podstopni,
- zakres zlecenia (czy tylko dostawa gotowych elementów czy wykonanie kompleksowe od pomiarów przez produkcję po montaż).
Od czego zależy cena schodów z kamienia?
Cena schodów z kamienia zależy od wielu czynników, stąd trudno jest mówić o średniej cenie wyrobu. Aby przygotować wycenę na ich wykonanie musimy otrzymać od Klienta najlepiej rysunek/szkic/rzut klatki schodowej (w przypadku schodów wewnętrznych) lub wejścia do domu (w przypadku schodów zewnętrznych) z naniesionymi wymiarami.
Bardzo ważna jest informacja co do przybliżonego kształtu stopni tj. czy stopnie są proste ( tj. czy mają kształt prostokąta), zabiegowe (tj. czy mają kształt trójkąta/trapezu), czy też mają kształt łuków. W przypadku stopni zabiegowych lub łukowych zużycie materiału jest dużo większe, co pociąga za sobą wyższe koszty realizacji takiego projektu. W kalkulacjach zawsze bierzemy się pod uwagę następujące składowe:
- koszt kamienia (w zależności od materiału czasami trzeba wkalkulować w zlecenie koszt całej płyty lub kilku płyt, a czasami jej fragment), jesteśmy w stanie to ocenić na podstawie otrzymanego zwymiarowanego rysunku schodów,
- koszt obróbki warsztatowej tj. cięcie formatek (w zależności od ich kształtu odbywa się to albo w technologii cięcia tarczą diamentową, albo waterjetem – cięcie wodą), obróbka boczków, wszelkie dodatkowe wcięcia/wypusty, wycięcie otworów w technologii waterjet (cięcie wodą) np. otworów służących do montażu balustrady lub otworu na wycieraczkę, przygotowanie projektów graficznych koniecznych do cięcia otworów i inne,
- koszt montażu w ramach którego proponujemy: pomiar, dowóz, montaż, wszelkie materiały budowlane służące do montażu tj. kleje, fugi itp.
Aby oszacować koszt montażu potrzebujemy informacji dotyczącej lokalizacji obiektu, w którym ma się odbyć montaż (przy założeniu, że również dokonujemy montażu stopni, ponieważ można te prace zlecić innej ekipie lub wykonać je samodzielnie, a u nas zamówić tylko gotowe stopnie).
Czy kształt klatki schodowej ma wpływ na cenę schodów z kamienia?
Kształt klatki schodowej, a co za tym idzie kształt stopni ma znaczący wpływ na cenę. Najtańsze w wykonaniu są stopnice tzw. proste, czyli przybierające kształt prostokąta. Stopnie tzw. zabiegowe czyli przyjmujące kształt trójkąta lub trapezu są droższe od stopni prostych z uwagi przede wszystkim na ilość materiału jaką trzeba zużyć do wyprodukowania gotowego elementu. Podczas cięcia takich nieregularnych elementów powstaje dużo odpadu. Samo cięcie trwa dłużej, a cięcie każdego stopnia trzeba osobno zaprogramować w maszynie.
Najdroższe w przygotowaniu są stopnie łukowe. W tym przypadku również trzeba zużyć większą ilość materiału. Ponadto stopnie łukowe są cięte na dwa sposoby:
- albo cięte są ręcznie po uprzednim przygotowaniu szablonów, co jest konieczne wówczas kiedy łuk nie jest fragmentem koła o określonym promieniu, jest to po prostu owal,
- albo są cięte na waterjecie w technologii cięcia wodą, jednak w tym przypadku łuk musi być „prawdziwym łukiem”, czyli dokładnym odzwierciedleniem fragmentu okręgu o określonym promieniu. Technologia cięcia wodą pozwala nam na wycinanie dowolnych kształtów, projektowanych uprzednio w programach graficznych, w tym CAD.
W jaki sposób wykończyć schody kamienne przy ścianie?
Schody z kamienia naturalnego można wykończyć na dwa sposoby:
- cokoliki, co jest najprostszym a zarazem najtańszym sposobem wykończenia klatki schodowej, są to prostokątne elementy o wysokości ok. 5-8 cm, które montuje się na stopniu i przy podstopnicy,
- wangi, to są elementy kamienne mające kształt trapezów, które po zamontowaniu na ścianie odzwierciedlają skos całej klatki schodowej, wymagają one większego zaangażowania materiałowego, projektowego oraz większej precyzji przy cięciu oraz montażu. W ślad za tym klient ponosi większe koszty jednak fakt wykończenia klatki wangami wymusza na montażystach najwyższą staranność już od chwili rozmierzenia stopni.
Czy można samemu zamontować stopnie z kamienia?
Montaż stopni, niezależnie od materiału z jakiego są wykonane, zawsze wymaga fachowej wiedzy i wysokich umiejętności. Jeśli Klient dysponuje taką wiedzą nie ma problemu, aby samodzielnie dokonał pomiaru i montażu stopni. Jest to jednak jeden z najtrudniejszych elementów i wymaga od osoby montującej uwzględnienia grubości / poziomów wszystkich okładzin, zarówno stopni, jak i okładzin na posadzkach górnej kondygnacji i dolnej. Kluczem do dobrze wykonanych schodów jest ich dokładne rozmierzenie, co potrafi czasami trwać cały dzień. Stopnie powinny mieć równe szerokości i wysokości. Czasami wymaga to drobnych korekt samej wylewki betonowej schodów, ponieważ z doświadczenia wiemy, że wylewki nigdy nie są równo wylane.
Jak montować schody z kamienia?
Schody z kamienia montujemy na klej ściśle przeznaczony do rodzaju kamienia i jego koloru (jasne marmury montujemy na inny klej niż czarne granity).
Czy na wykonane prace kamieniarskie jest gwarancja?
Na wszelkie wykonane przez naszą firmę prace kamieniarskie zawierające usługę montażu udzielamy 2 lata gwarancji.
Czy schody z kamienia trzeba impregnować?
Nie jesteśmy zwolennikami nakładania jakichkolwiek powłok chemicznych na schody z kamienia. Nie możemy bowiem dać gwarancji na czas działania impregnatu oraz zapewnić, że po jego nałożeniu barwa kamienia i jego powierzchnia nie ulegnie zmianie.
Pracujemy na materiale naturalnym i tak do końca nigdy nie wiadomo, jaka będzie reakcja kamienia na impregnat.
Na życzenie klienta możemy wykonać impregnację hydrofobową schodów zewnętrznych, co ograniczy „wciąganie” zabrudzeń w kamień i ułatwi czyszczenie powierzchni kamienia. Impregnat hydrofobowy pozwala jednak na „oddychanie” kamienia i nie zamyka wilgoci w podłożu.
Montaż balustrady na schodach z kamienia?
Większość firm montujących balustrady dysponuje odpowiednią technologią do wycinania otworów w kamieniu. Takie prace są jednak prowadzone na ryzyko wykonawcy balustrady i ewentualne uszkodzenia powstałe podczas robienia nawiertów nie wchodzą pod zakres udzielonej przez naszą firmę gwarancji. Dobrze jest, aby ilość, wielkość i miejsce otworów do mocowania balustrady była znana już na etapie produkcji stopni lub ich montażu, a wtedy nasza firma wykona je na własne ryzyko.