ŚCIANY i ELEWACJE z kamienia naturalnego

Jaki kamień nadaje się na ściany wewnętrzne?

Na ściany wewnętrzne można stosować zarówno marmur, jak i granit, piaskowiec, łupek i wiele innych skał. Dość specyficznym środowiskiem będzie ściana w prysznicu zatem w tej przestrzeni najlepiej sprawdzą się granity lub marmury.

 

Jaki kamień nadaje się na ściany zewnętrzne (elewacje)?

Na elewacje wykorzystuje się najczęściej piaskowce, niektóre wapienie zbite lub granity. Natomiast do wykorzystania na zewnątrz w naszych warunkach atmosferycznych nie nadają się marmury, trawertyny „zamknięte” tj. wypełnione żywicą transparentną lub szpachlą oraz konglomeraty (zarówno marmurowe, jak i kwarcowe).

 

Jaką grubość kamienia stosuje się na ściany wewnętrzne?

Zasadniczo wystarczającą grubością jest gr. 2 cm. Może się zdarzyć również, że projekt będzie na tyle specyficzny, że oprócz klejenia elementów do ściany koniecznie będzie

również kotwienie elementów do podłoża. W takim przypadku rekomendujemy gr. 3 cm.

 

Jaką grubość kamienia stosuje się na elewacje?

Ze względu na to, że większość elewacji montowana jest w systemie wentylowanym tj. na kotwie bezpośredniej z zachowaniem pustki powietrznej wówczas grubość elementów dla piaskowca i wapienia powinna wynosić 4 cm, natomiast dla granitu wystarczy gr. 3 cm.

 

Jaka powinna być powierzchnia elementów ścian zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych?

W tym przypadku mamy dość dużą dowolność. W zasadzie większość rodzajów powierzchni wykonywanych ma kamieniu można zastosować na ścianach. Jedyna powierzchnia nie zalecana na ściany to powierzchnia płomieniowana.

 

Czy ściany wewnętrzne lub elewacje z kamienia naturalnego należy impregnować?

Według nas nie ma potrzeby impregnowania ścian wewnętrznych i elewacji. W przypadku dużych obiektów z elewacjami kamiennymi można zastosować impregnat antygraffiti na poziomie pierwszej kondygnacji, co pozwoli łatwiej usunąć potencjalne zabrudzenia.

 

Jak montować płyty z kamienia naturalnego na ścianach wewnętrznych?

Polecamy montaż elementów kamiennych na klej dostosowany do rodzaju kamienia oraz jego barwy. W przypadku dużych elementów konieczne jest dodatkowe kotwienie

elementów do podłoża.

 

Jak montować płyty z kamienia naturalnego na elewacjach?

Najczęściej elementy kamienne montuje się w tzw. systemie wentylowanym tj. na kotwach bezpośrednich. Jednak do tego typu prac trzeba mieć dużą wiedzę i doświadczenie.

Odradzamy samodzielny sposób tego typu montażu. Nie każda firma kamieniarska jest w stanie podjąć się tego typu prac, które uchodzą za dość trudne.