PODŁOGI z kamienia naturalnego

Jaki kamień nadaje się na podłogi wewnętrzne?

Na wykonanie podłóg wewnętrznych polecamy przede wszystkim granity oraz marmury. Należy jednak pamiętać, że granit jest materiałem bardziej odpornym na zarysowania i na zaplamienia stąd posadzki granitowe z pewnością będą trwalszym wyborem. Z drugiej jednak strony marmury mają „cieplejsza” kolorystykę i częściej wybierane są do wnętrz indywidualnych. W przypadku przestrzeni o dużym natężeniu ruchu pieszego trwalszym i lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie granitu.

 

Jaki kamień nadaje się na podłogi zewnętrzne (tarasy)?

Na wykonanie posadzek zewnętrznych polecamy przede wszystkim granity oraz ewentualnie twarde wapienie lub piaskowce (te dwa ostatnie przy założeniu, że mają odpowiednie parametry fizyko-chemiczne). Należy jednak pamiętać, że granit jest materiałem najtrwalszym z wymienionych i będzie najlepszym wyborem.

 

Jaka powinna być powierzchnia tarasu?

Tarasy i wszelkie posadzki zewnętrzne wykonujemy w powierzchni antypoślizgowej, czyli chropowatej. Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje wykończeń powierzchni tj. płomieniowaną lub piaskowaną. Powierzchnia płomieniowana (inna nazwa palona) to typowa powierzchnia antypoślizgowa. Uzyskuje się ją poprzez potraktowanie powierzchni kamienia żywym ogniem, a pod wpływem wysokiej temperatury odpryskują fragmenty warstwy zewnętrznej kamienia. Z uwagi na znaczną ingerencję podczas procesu płomieniowania w powierzchnię kamienia nie każdy kamień można poddać takiemu procesowi. Granity o słabszej strukturze lub też granity w grubości 2 cm mogą ulec pęknięciu, zaś granity żółte w wyniku działania temperatury utleniają zawarte w sobie żelazo, co powoduje zmianę koloru kamienia od różowego po bordowy (różne kamienie różnie się wybarwiają). Stąd wykonuje się również inne obróbki antypoślizgowe, jak np. piaskowanie, groszkowanie lub śrutowanie. Piaskowanie polega na potraktowaniu powierzchni kamienia strumieniem specjalnego piasku pod bardzo wysokim ciśnieniem, który powoduje zewnętrzne degradowanie powierzchni. Śrutowanie i groszkowanie jest procesem podobnym do piaskowania, który również polega na mechanicznej degradacji powierzchni. Mimo ryzyka uszkodzenia kamienia płomieniowanie jest najlepszym wykończeniem antypoślizgowym. Jednak jest to powierzchnia trudna w utrzymaniu czystości.

Jaki kamień zdecydowanie nie nadaje się na tarasy?

W naszym klimacie na wszelkie prace zewnętrzne nie polecamy stosowania marmurów i trawertynów.

 

Jaka powierzchnia kamienia naturalnego jest najlepsza na podłogi wewnętrzne?

Z punktu widzenia utrzymania czystości najlepszą powierzchnią kamienia jest powierzchnia polerowana (gładka i błyszcząca). Dobrze sprawdzi się również powierzchnia szlifowana (gładka, matowa) lub szczotkowana (z lekkimi nierównościami, ale wygładzona … efekt skórki pomarańczowej). Do wewnętrznego zastosowania nie polecamy wykończeń z otwartą strukturą kamienia typu piasek czy płomień. Te powierzchnie to typowe powierzchnie antypoślizgowe, które wykorzystywane są na posadzki zewnętrzne. Uwaga: mokra powierzchnia polerowana może być ślizga, stąd nie należy jej użytkować do czasu wyschnięcia.

Czy tarasy i inne posadzki zewnętrzne można wykonać w powierzchni polerowanej? Nasza firma z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników nie podejmuje się realizacji zewnętrznych okładzin tj. stopnie, chodniki, tarasy w wykończeniu polerowanym. Nie jesteśmy też zwolennikami tezy, że powierzchnia polerowana jest dozwolona w sytuacji, gdy stosuje się zabezpieczenie antypoślizgowe w postaci pasków groszkowanych, czy gumowych wkładek. Zawsze najbardziej bezpieczna dla użytkownika będzie powierzchnia antypoślizgowa.

 

Powierzchnia kamienia a jego kolor.

Rodzaj powierzchni kamienia ma duży wpływ na kolor kamienia. Największe nasycenie kolorów obserwujemy na kamieniu w powierzchni polerowanej tj. gładkiej i błyszczącej (tej, która nie nadaje się na schody zewnętrzne, chodniki, tarasy, a idealnie pasuje do wszelkich zastosowań wewnętrznych). Najmniej wyrazista barwa kamienia, czyli matowa i bez wyrazistego koloru jest przy powierzchni płomieniowanej lub piaskowanej. Zasadą jest, że im ciemniejszy w naturze jest kamień, tym bardziej traci on swój kolor przy tworzeniu powierzchni antypoślizgowej. Zatem jeżeli czarny kamień utrzymuje nadal swoją barwę po procesie płomieniowania czy piaskowania, oznacza to, że został on poddany procesowi „czernienia” lub głębokiej impregnacji, co przekładając na język potoczny oznacza jego „pomalowanie”.

Jaka powinna być grubość posadzki wewnętrznej i tarasu z kamienia?

Rekomendujemy, aby posadzki wewnętrzne wykonywać z kamienia gr. 2 cm, natomiast posadzki na tarasach z kamienia gr. 3 cm.

Co wpływa na cenę podłogi wewnętrznej lub tarasu z kamienia naturalnego?

Wpływ na cenę posadzek z kamienia mają:

  • wybrany materiał i jego grubość
  • wymiary elementów, przekładające się na metry kwadratowe kamienia, metry bieżące cięcia i metry bieżące obróbki,
  • kształt posadzki (elementy prostokątne czy łukowe lub inne wzory)
  • zakres zlecenia (czy tylko dostawa gotowych elementów czy wykonanie kompleksowe od pomiarów przez produkcję po montaż).

 

W jaki sposób wykończyć podłogi przy ścianie?

Najczęściej posadzki zakończone są cokolikiem przyściennym, który ładnie zdobi całość.

 

Czy można samemu zamontować podłogę z kamienia?

Montaż posadzki, niezależnie od materiału z jakiego są wykonane, zawsze wymaga fachowej wiedzy i wysokich umiejętności. Jeśli Klient dysponuje taką wiedzą nie ma problemu, aby samodzielnie dokonał pomiaru i montażu posadzek. Trzeba jednak wziąć pod uwagę poziom posadzki kamiennej w stosunku do posadzek z innych materiałów w innych pomieszczeniach.

 

Jak montować podłogi z kamienia?

Podsadzki z kamienia montujemy na klej ściśle przeznaczony do rodzaju kamienia i jego koloru (jasne marmury montujemy na inny klej niż ciemne granity).

 

Czy na wykonane prace kamieniarskie jest gwarancja?

Na wszelkie wykonane przez naszą firmę prace kamieniarskie zawierające usługę montażu udzielamy 2 lata gwarancji.

 

Czy schody z kamienia naturalnego trzeba impregnować?

Nie jesteśmy zwolennikami nakładania jakichkolwiek powłok chemicznych na posadzki z kamienia. Nie możemy bowiem dać gwarancji na czas działania impregnatu oraz zapewnić, że po jego nałożeniu barwa kamienia i jego powierzchnia nie ulegnie zmianie. Pracujemy na materiale naturalnym i tak do końca nigdy nie wiadomo, jaka będzie reakcja kamienia na impregnat.

Na życzenie klienta możemy wykonać impregnację hydrofobową posadzek, co ograniczy „wciąganie” zabrudzeń w kamień i ułatwi czyszczenie powierzchni kamienia. Impregnat hydrofobowy pozwala jednak na „oddychanie” kamienia i nie zamyka wilgoci w podłożu.